Інтерв'ю Маневицькі новини

«Гроші йтимуть за пацієнтом», – інтерв’ю з сімейним лікарем

Триває реформування медичної галузі. Зміни торкнулися кожного громадянина в державі, а тому ми не можемо стояти осторонь та повинні комунікувати цей процес.

З 1 липня 2018-го року медзаклади країни почнуть працювати за новими правилами: сімейні лікарі, терапевти і педіатри матимуть чіткий перелік послуг, які вони повинні надавати, а держава буде оплачувати ці послуги відповідно до встановлених тарифів, кількості пацієнтів та коригуючого коефіцієнту.

І надзвичайно важливим аспектом цих нововведень залишається підписання декларацій із сімейними лікарями.

Тож з метою широкого інформування населення було взято інтерв’ю у одного із сімейних лікарів Маневицької АЗПСМ Наталії Миколаївни Дарієвської, яка лідирує у рейтингу підписання декларацій.

 • Наталіє Миколаївно, скажіть будь ласка, що змінилося із впровадженням медичної реформи для сімейного лікаря?
 • Медична реформа передбачає зміну фінансування системи охорони здоров’я. Бюджетні кошти будуть спрямовуватись не на фінансування медичних закладів згідно кошторису, як зараз, а на оплату надання медичної послуги конкретній людині.  Досі сума, що виділялася на конкретний заклад, залежала не від кількості хворих та їх потреб, а від фізичних розмірів лікарні (від опалення, ремонту тощо), числа працівників та кількості ліжко-місць. Тепер держава виділятиме кошти на кожного пацієнта. Фактично – це змушуватиме лікарів підвищувати свою кваліфікацію та конкурувати, а це тільки на користь у боротьбі за здоров’я пацієнтів. Якщо у лікаря буде менше пацієнтів, відповідно його заробітна плата буде меншою.
 • А які питання найчастіше задають люди щодо впровадження медичної реформи?
 • Для прикладу наведу декілька питань і одразу дам на них свою відповідь.
 1. «Сімейний лікар» обов’язковий для всієї сім’ї?

Ні, це радше просто назва. Законодавство дозволяє обирати лікаря кожному з членів сім’ї, тож вони можуть бути різними. Термін «сімейний» використовують тому, що саме така модель найефективніша: коли лікар тривалий час «веде» всю родину та добре знає проблеми кожного з членів.

 1. Чи можна змінювати лікаря?

Так, до того ж робити це можна скільки завгодно. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою внаслідок використання електронної системи. Кошти новому лікарю надійдуть вже з нового кварталу. Але знову ж таки, для пацієнта краще, якщо лікар добре знає його медичну історію та може одразу ж допомогти.

 1. А якщо я у відряджені чи відпустці, а лікар – далеко?

Ви можете отримати екстрену медичну допомогу за місцем вашого фактичного перебування. Якщо ж ситуація не вимагає виклику «швидкої», сімейний лікар зможе надати консультацію у будь-який час телефоном. У випадку, якщо ваш сімейний лікар захворів, перебуває у відпустці чи відрядженні – протягом цього періоду вас обслуговуватиме інший медик.

 1. Що буде, якщо немає підписаного договору?

В медичній допомозі вам не відмовлять. На першому етапі реформи, якщо у людини виникла потреба звернутися до лікаря, а декларацію ще не уклали, не варто хвилюватись: слід звертатись до відповідного закладу і отримати допомогу. Однак підписання декларації не слід відкладати, аби отримати фінансування на медичну допомогу в майбутньому. Якщо ж людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені сплачувати лікування у сімейного лікаря (терапевта, педіатра).

 • На вашу думку, які очікувані результати від впровадження реформи в країні?
 • «Гроші йтимуть за пацієнтом» – в поліклініку, в лікарню, до сімейного лікаря, куди прийшла людина за медичною допомогою. Впровадження реформи передбачає, що держава припинить виділяти гроші лікарням тільки за те, що вони існують. Кошти платників податків будуть надаватись за лікування людей, які до цих лікарень звертаються. В проекті бюджету-2018 уряд заклав рекордну суму на фінансування сфери охорони здоров’я – 113,9 млрд. грн. і проведення реформи дозволить використовувати бюджетні кошти максимально ефективно.
 • Які послуги, в тому числі медичні дослідження, проводитимуть в мед закладах району з 1 липня? Яка технічна оснащеність?
 • В умовах Маневицької амбулаторії можна зробити електрокардіограму, визначити рівень цукру і холестерину, провести швидку діагностику по визначенню вірусного гепатиту В і СНІДу; пульсоксиметри дають можливість визначити сатурацію кисню, а пікфлуометри обстежити пацієнтів, хворих на бронхіальну астму. Також маємо небулайзер для проведення інгаляцій лікарських речовин.

Що ж до послуг, то законотворці пропонували впровадити три види медичних послуг: безкоштовні, платні та співоплата (коли держава частково сплачує). Та в остаточному варіанті закону, за який проголосувала Рада, від поняття “співоплати” довелося відмовитися. Тож залишилися лише повністю платні медичні послуги (червоний список) та повністю безкоштовні (зелений список).

Читайте також: “Зайшовши до школи, нас попросили… роззутись.”, – Маневичанка у Фінляндії.

      Що буде безкоштовним?

У гарантований пакет первинної медичної допомоги увійде така допомога сімейного лікаря:

– спостерігає за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностує та лікує найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани;

– супроводжує пацієнтів із хронічними захворюваннями;

– надає невідкладну допомогу;

– направляє пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги;

– проводить профілактику: вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику;

– надає консультації.

Також пацієнти мають право на гематологічні дослідження (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою), біохімічні й імунохімічні дослідження сироватки крові (глюкоза крові, загальний холестерин, аналізи сечі загальний аналіз сечі), інструментальні методи дослідження (електрокардіограма (ЕКГ) у стані спокою, мікроскопія харкотиння), швидкі тести (швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс). Ліміту на ці послуги не буде, тож можна буде звертатися до лікаря за потреби.

     За що доведеться платити?

Точний перелік платних послуг на даний момент не опублікований. Зараз у нього входить лише естетична медицина.  Держава оплатить спостереження при вагітності, роботу чергової бригади, яка прийматиме пологи, стандартну палату, необхідні ліки і якщо є показання – кесарів розтин. Але якщо пацієнтка захоче іншого лікаря, кращу палату і зробити кесарів розтин без медичних показань – тут держава оплачує тільки частину витрат.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділіться новиною у соціальних мережах:
#Маневичі - підписуйтеся на наші соцмережі:
 • facebook
 • google-plus
 • instagram
 • telegram

Прокоментувати статтю

Подати оголошення
Щоб розмістити власне оголошення потрібно заповнити наступну форму!
*
*
*
*
*
*

Якщо у Вас виникли трнуднощі або запитання при подачі оголошення напишіть на сторінці контактів або зв’яжіться з нами у соціальних мережах!

 • facebook
 • google-plus
 • instagram
 • telegram

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: